Leki przeciwbólowe to podstawa naszych domowych apteczek. W ich grupie mieszczą się liczne substancje o różnej sile i mechanizmach działania. Przy wielości różnych preparatów, może pojawić się pytanie: „Jaki lek powinienem wybrać dla siebie?”. W aptece pacjenci stają często przed tym dylematem i nie wiedzą, czy powinni wybrać preparat z dopiskiem „MAX”, „Forte”, czy może „Express”. „A może powinienem zrobić tak, jak radzili w reklamie i wybrać ten, co stosuje się tylko jeden raz dziennie?” – jeśli znane Ci są podobne pytania i wątpliwości zapoznaj się z kilkoma niezbędnymi informacjami o jednej z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych grup leków. Środki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty zostały pokrótce opisane w poniższej tabeli:

 

 

Substancja

lecznicza

 

Krótka charakterystyka

Ibuprofen (Ibuprom, Nurofen)

 

Działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe,

przeciwzapalne. Szybki początek działania. Czas działania: 2 – 4 godzin. Ból od słabego do umiarkowanego nasilenia: głowy, zębów, stawów, ból i gorączka w przeziębieniu, Miejscowo przeciwzapalnie i przeciwbólowo w bólu mięśni, pleców i stawów.

 

Kwas acetylosalicylowy (Aspirin C, Polopiryna)

 

Działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Początek działania po 15 – 30 minutach. Czas działania: 4 – 6 godzin. Ból słabo nasilony: głowy, zębów, mięśni, stawów, gorączka.

 

Paracetamol (Apap, Panadol)

 

Działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie działa przeciwzapalnie. Szybki początek działania. Czas działania: 4 – 6 godziny. Ból głowy, zębów, gardła, bóle menstruacyjne, nerwobóle; gorączka.

 

Metamizol (Pyralgina)

 

Stosowany tylko przy braku skuteczności innych leków. Działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, rozkurczowe. Szybki początek działania. Czas działania 2 – 4 godziny. Ból o dużym nasileniu; gorączka

 

Naproksen (Aleve, Naxii, Anapran Neo)

 

Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Początek działania po 20 minutach. Czas działania: 10 – 20 godzin. Ból od słabego do umiarkowanego nasilenia: głowy, zębów, mięśniowe, stawowe, menstruacyjne, gorączka, miejscowo w bólach stawów i mięśni.

 

Ketoprofen (Ketonal active)

 

Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe. Szybki początek działania. Czas działania: ok 2 godzin. Jednoczesne spożycie pokarmu zmniejsza szybkość wchłaniania. Ból o umiarkowanym nasileniu: mięśni, stawów, kości; zapalne choroby reumatyczne. Leczenie krótkotrwałe. Miejscowo w bólach pleców, w bólach mięśniowo – szkieletowych, przy różnego rodzaju urazach np. skręcenia.

 

Meloksykam (Moilec, Aspicam Bio)

 

Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. wolniejszy początek działania. Czas działania: ok 20 godzin. Krótkotrwałe leczenie zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów, długotrwałe leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia kręgosłupa

 

Kwas tolfenamowy (Migea)

 

Lek przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwgorączkowy. Stosowany w bólu migrenowym. Szybki początek działania. Czas działania: ok 2 godzin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak z pewnością zauważyłeś, każda z tych substancji ma nieco inne właściwości i co za tym idzie, w różny sposób wpływa na nasz organizm. Pomimo wszechobecności w różnych punktach sprzedaży, leki przeciwbólowe mają liczne działania niepożądane, takie jak: zwiększenie ryzyka powstania wrzodów żołądka, udaru czy zawału serca, nasilenie objawów astmy oraz ryzyko uszkodzenia wątroby.

 

Warto wiedzieć! Pamiętaj, że wiele preparatów zawiera te same substancje aktywne, różniąc się jedynie nazwą handlową. Ich równoczesne przyjmowanie może nasilić działanie niepożądane. Wybierając lek przeciwbólowy zawsze należy sięgnąć po najmniejszą skuteczną dawkę. Postępując w ten sposób ograniczymy niekorzystne działanie leku na organizm, które jest tym większe, im wyższa jest dawka leku.

 

Farmaceuta i lekarz są w stanie dobrać lek odpowiedni dla Ciebie! Ocenią oni siłę działania niezbędną do zahamowania bólu przy Twoim schorzeniu oraz ryzyko i interakcje z innymi, stosowanymi przez Ciebie lekami.[1]

 

[1] Artykuł pochodzi ze strony www.ulotkizapteki.pl

Jak wybrać lek przeciwbólowy? 

20 stycznia 2020

APTEKA 

La Vie