12 maja 2023

Kiedy opalanie jest bezpieczne a kiedy niesie ryzyko chorób skóry?

Chcielibyśmy Państwa zachęcić do zapoznania się z artykułem odnośnie stosowania odpowiednich blokerów słonecznych. Jaki wpływ na zdrowie czy starzenie się skóry ma promieniowanie UVA/UVB. Jak dbać o skórę aby opalenizna wakacyjna została z nami jak najdłużej, jednocześnie nie powodując zmian skórnych, przebarwień czerniaków co może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. 
W artykule dowiecie się Państwo co oznaczają filtry SPF i na czym polega metoda ich działania. Jaki rodzaje i jaka moc jest faktorów blokujących promieniowanie słoneczne. Zapoznamy się z różnymi kremami, balsamami do i po opalaniu aby odpowiednio nawilżyć i dbać o skórę by uniknąć poparzenia słonecznego. Poruszymy również ważną kwestię ile czasu i jak duża część ciała można eksponować na działanie "bądź co bądź" promieniowania UVA/UVB. Zapraszamy do lektury. 
 
Nie od dziś wiadomo, że słońce przyczynia się do syntezy witaminy D, jednak nadmierna ekspozycja niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Do najczęstszych możemy zaliczyć szybsze starzenie się skóry, oparzenia ale także czerniaka lub inne nowotwory skóry, które mogą ujawnić się nawet po kilkunastu latach. Najbardziej narażona jest skóra niemowląt oraz dzieci do trzeciego roku życia. Możemy się jednak przed tym uchronić stosując kilka prostych zasad. Przede wszystkim powinniśmy przebywanie na słońcu w godzinach 10-16, czyli w okresie największego promieniowania. Warto również zainwestować w odzież z filtrami oraz obowiązkowo zakładać jakieś nakrycie głowy. Należy również wspomnieć o kosmetycznych filtrach przeciwsłonecznych. Ze względu na mechanizm działania dzielimy je na fizyczne inaczej mineralne oraz chemiczne.
Filtry mineralne można stosować od 1 dnia życia a ich działanie polega na odbijaniu oraz rozpraszaniu fotonów UV. Aplikuje się je 15 minut przed wyjściem z domu a następnie należy uzupełniać krem co 2 godziny oraz po każdej kąpieli, czy wytarciu się ręcznikiem. W swoim składzie zawierają przeważnie tlenek cynku lub dwutlenek tytanu, dzięki którym wywołują mniej reakcji alergicznych. Dodatkowo filtry chemiczne brwią na biało skórę i ubrania. 
Drugim rodzajem są filtry chemiczne. Można je już stosować po 2 roku życia, jednak częściej wywołują reakcje alergiczne. Niewątpliwą ich zaletą jest dłuższe ich działanie na na skórze. Aplikację należy powtórzyć co 4 godziny. Mechanizm działania polega na absorbcji fotonów promieniowania, a następnie zmianie pochłoniętej energii świetlnej w ciepło. 
W naszej ofercie posiadamy produkty firmy Lirene oraz Pharmaceris S. Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni produkt. Filtry dla najmłodszych posiadamy w formie kremu, pianki a także mleczka z atomizerem. Służymy pomocą również po nadmiernej ekspozycji na słońce-nasze balsamy po opalaniu oraz pianki z D-panthenolem i aloesem przyniosą ukojenie podrażnionej skórze. 
A w przypadku chęci utrwalenia opalenizny polecamy balsam po opalaniu z witaminą E. 
 
Z biegiem lat pracując w aptece z doświadczenia swojego oraz pacjentów, zauważyliśmy że godnymi polecenia oraz wysokiej jakości są preparaty:
 
- SVR - filtry mineralne
- La Roche-Posay - linia Anthelios
- Eucerin Pigment Control SPF 50
- Pharmaceris A Medic Protection Spf 100
- Pizz Buin - Protect Cool pianka orzeźwiająca 
- Bioderma Photoderm krem SPF 50 tonujący.